THER


THER je česká zpěvačka, hudební skladatelka a textařka, klavíristka, flétnistka a tanečnice původem ze Slaného ve Středočeském kraji České republiky.

Zpívá operu, pop a rock a hudbu skládá od 9 let. Má zkušenosti se zpěvem sólovým i sborovým.

2 roky studovala v Egyptě na New Cairo British International School. Mluví plynně anglicky.

Text k hudbě skládá většinou v angličtině.

Má za sebou mnoho živých vystoupení, včetně např. festival Poho2030 v Karviné apod. Zpívala v městském muzikálu Růženka, uvedeném v březnu 2023.

AktivityZpěvačka, skladatelka, textařka, klavíristka
SpolupráceMr. BRAIN, JD, PeetFlue
Aktivní roky2020 – současnost
ŽánryOpera, pop, rock, taneční, muzikál
Kontakt[email protected]
Webwww.therofficial.cz
Logo THER

THER - Lovers Not Friends - U Mikrofonu 1HUDEBNÍ KARIÉRA

Hudební kariéra THER není zatím dlouhá, ale již nyní je rozmanitá – ať už žánrově nebo vystoupeními v Africe a Asii.

HUDEBNÍ ZAČÁTKY

THER již ve 2 letech znala zpaměti text k písničce „Žízeň“ od Kabátů.

Jako malá holčička se THER ráda předváděla před zrcadlem a lip-syncovala písně svých oblíbených zpěvaček. Jednoduše si vzala do ruky předmět, který připomínal mikrofon, a začala s nadšením zpívat.

V první třídě podle sluchu zahrála na piano skladbu „Dreamer“ od Ozzyho Osbournea – hrála na klavír v tu chvíli poprvé v životě. Sama od sebe věděla, v jaké je skladba tónině a na jaké klávesy sáhnout.

Když THER nastoupila do čtvrté třídy, rozhodla se, že chce začít zpívat. I přesto, že neměla žádný formální výcvik, odhodlaně se pustila do psaní své vlastní písně. Tímto krokem ukázala svou odvahu a tvůrčí přirozenost, i když tehdy zpívat ještě neuměla.

ZPĚV A POČÁTEK PĚVECKÉ KARIÉRY

THER zpívá již od druhé třídy základní školy, kdy se připojila ke školnímu sboru. O dva roky později pokračovala ve svém hudebním vzdělání na Základní umělecké škole (ZUŠ) ve Slaném. Zpočátku se věnovala lidovým písním, ale postupně přešla na operu. V sedmé třídě základní školy začala s popovým zpěvem. V roce 2022 úspěšně absolvovala studium na ZUŠ ve Slaném.

V rámci dvouročního studijního pobytu v Egyptě na NCBIS (New Cairo British International School) se THER naučila plynně anglicky. Škola, kterou navštěvovala, výrazně podporovala hudební umění. THER se účastnila mnoha vystoupení na NCBIS, zahrála si ve školním muzikálu Legally Blonde a měla příležitost zpívat před diplomatickým sborem ambasády ČR. V Egyptě získala certifikát Trinity Exams Grade 6 ve zpěvu.

PRVNÍ VYDANÝ SINGL

V roce 2020 vydala svůj první videoklip k autorské písni „What You Waitin For“ – ještě pod svým reálným jménem „Tereza Bláhová“. (Tato skladba nebyla produkována RedDot Records.)

OBDOBÍ PŘED „LOVERS NOT FRIENDS“

Před vydáním debutového alba Lovers not Friends vydala THER 3 singly – Mentally Ill, Tell Me a Maniac. Ke všem byly vyprodukovány videoklipy.

Mentally Ill je metafora psychiatrické léčebny, která je obrazně symbolizuje běžné lidské problémy, jež mohou být těžko překonatelné.

Tell Me představuje nešťastnou lásku. Text a procítění v hlase symbolizuje vztek, který zpěvačka cítí.

Maniac vyjadřuje silné pocity zklamání a podvodu v romantickém vztahu. THER se pociťuje jako maniak, který kontrolu nad vlastním životem.

DEBUTOVÉ ALBUM „LOVERS NOT FRIENDS“

Debutové album Lovers Not Friends vyšlo 22.10.2023 a obsahuje 8 autorských písní. První singl stejného názvu vyšel na konci června. Album bylo podpořeno OSA (Ochranný svaz autorský) grantem „Vyrobeno s OSA“.

Před vydáním alba bylo vydáno 5 singlů – Lovers Not Friends, klavírní verze Lovers Not Friends, Music Industry, Blessed a Shatter (jediná z čtveřice hlavních písniček bez videoklipu).


OSOBNÍ ŽIVOT

THER je optimistická zpěvačka, která se kromě skládání hudby věnuje ještě tanci, hře na hudební nástroje, herectví – a v neposlední řadě vlastnímu podnikání.


UMĚLECKÁ STRÁNKA

THER je umělkyně, která nechce být ve své tvorbě omezena standardy nebo normami současné společnosti. Její tvorba je ukazuje, že umělecký výraz nemusí být omezen žádnými konvencemi. V každém svém díle THER vyjadřuje svou autentičnost, což jí umožňuje vytvářet jedinečné a originální umělecká díla.

Je to umělkyně, která si zachovává svou autenticitu a nebojí se postavit i svým vlastním pravidlům a očekáváním.

HUDEBNÍ STYL A MOTIVY

Hudební tvorba THER se žánrově řadí primárně mezi pop, elektro pop a rock. Skladby však často obsahují složitější kompoziční postupy či aranžmá, které skladbám dodávají hudebně komplexnější kontext s podkresy nástrojů z velkých orchestrů.

VLIVY

Občasný depresivní styl hudby, který THER někdy má, je inspirován oblíbenou zpěvačkou Billie Eilish. Eilish údajně používala program Logic Pro, podobný Garage Bandu, který THER využívala. Díky této inspiraci se THER začala zajímat o pokročilejší nástroje a začala je používat ve svých písničkách.

Jinak THER ovlivnily spíše konkrétní písničky, podle kterých pak psala své. Například skladba „Falling“ od skupiny Why Don’t We se stala jednou z inspirací pro THER. Přestože se nechává ovlivnit různými umělci, převážně skládá písně podle svého srdce.


DISKOGRAFIE

ALBA

SINGLY


VIDEOGRAFIE


FOTOGALERIE